Maison

Beautiful Blog

Bahçe ve Teras Düzenlemesinde İç Mimarlık Dokunuşları

Keyifli, huzurlu, ferah bir bahçe, balkon ya da teras için iç mimarlar çok özel çalışmalar gerçekleştiriyor. İç mimarlık hep kapalı mekânlarda uygulanır gibi görünüyor ancak açık alanlarda daha doğrusu yaşamın olduğu her alanda iç mimari uygulamaları kullanılabiliyor. Güzel havaların keyfini rahat ve şık ortamda çıkarmak isteyenler için renkli bir mimari tasarlanıyor. Sezonun trend renkleri ve uygulamaları, iç açıcı çiçeklerin, bitkilerin desteği ile keyif alanları kabul edilen bahçeler, teraslar ve balkonlar yeniden şekillendiriliyor. Dış mekânlarda iç mimarinin izlerini bohem, geleneksel, modern, özgün şekilde görebilirsiniz. Kullanılan aksesuarlar ve yapılan değişiklikler sonucunda bahçeler ve teraslar eskisine oranla çok daha işlevsel oluyor. Bahçelerde keyif köşesi düzenlenirken yeşil alanları efektif kullanmaya özen gösteren iç mimarlar, doğanın kucağında bir huzur atmosferi oluşturmayı başarıyorlar.

Teras ve bahçe tasarımında öne çıkan renkler; su yeşili, uçuk maviler, yeşil, pembe, mavinin tonları, turuncu, limon sarısı ve elbette beyaz gibi açık renkler oluyor. Küçük teraslarda bile ferah bir alan oluşturmayı başaran bu canlı renkler, görsel bir zenginlik yaratıyor. Teraslardaki klasik düzen masa ve sandalyelerden en fazla ise salıncaklardan oluşuyor. İç mimarlar bu standart tasarımı ihtiyaçlara göre yeniden düzenliyor ve çok daha şık, işlevsel bir alan yaratıyorlar. Örneğin terasın üst bölümü açılır – kapanır bir sistemle desteklenerek terasın yağmurlu havalarda da kullanımını sağlıyorlar. Bu sistem sayesinde güneşin dik açılarından korunmak, gölge bir alan oluşturmak da mümkün oluyor.

İç mimarlık çalışmaları kapsamında sade bir terası doğu rüzgârları esen bir yere dönüştürebilir ya da çok daha farklı bir atmosfer yaratılabilir. Kullanılan renkler, objeler, eşyalar, aydınlatma araçlarıyla bir alanı yeni baştan tasarlayabilirsiniz. Örneğin terasınızın bir bölümünü mini tarım alanına çevirebilir, okuma köşesi yapabilir, yemek ve sohbet alanı oluşturabilirsiniz. Alanınızın büyüklüğüne bağlı olarak terasınızda ve bahçenizde beklentilerinize göre tasarım yapılmasını sağlayabilirsiniz. İç mimarlardan bu yönde alacağınız hizmet ile terasınızı yeni bir odaya bile çevirebilirsiniz. Yenilikçi yaklaşımlar ile birlikte yaşam alanlarına konfor kazandırılıyor.

Post a Comment