Maison

Beautiful Blog

Daire Seçiminde Etkili İç Mimar Önerileri

Yeni bir ev satın alırken ya da kiralarken evin iç hacmi, oda sayısı, güneş alıp almadığı, cephesi, balkon tasarımı, mutfak hacmi, odaların birbirine konumu, bina lokasyonu gibi birçok unsur göz önünde bulundurulur. Zira ideal bir yaşam oluşturmak, ergonomik bir evde yaşamak için detayları önemsemek gerekiyor. Mimarlık ve iç mimarlık çalışmaları bu anlamda ihtiyaçlara yönelik daire tasarımları yapılmasını sağlayarak aslında yaşam kalitesini doğrudan etkiliyor. Profesyonel gözle mekânları inceleyen kişilerin önerisi ile konforlu ve sağlıklı bir daire seçebilirsiniz. İşte iç mimar önerileri;

Daire aydınlatmalarına özen gösterin

Bir daire için en önemli noktalardan biri herhalde güneş alıp almadığıdır. İç mimarlık çalışmalarının hepsinde özel bir aydınlatma çalışması gerçekleştirilir. Mekânın nefes alabilmesi, daha ferah olması ve içinde yaşayacak olan kişilere huzur hissi vermesinde aydınlatmalar ve pencereler önemlidir. Dairenin cephesine dikkat etmeli, evin ışık aldığından emin olmalısınız.

İhtiyaçlara göre daire seçimi

Çocuk, kütüphane, çalışma odası, hobi odası ve benzeri oda ihtiyaçları öte yandan nasıl bir balkon hatta terasa ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir. İhtiyaçlar belirlendikçe daire aramak daha da kolaylaşır. Eğer daire içinde değişiklik yaptıracaksanız ya da iç mimar desteği alacaksanız kafanızdaki kıstaslara uygun daire bakmanız ideal olacaktır.

Daire ve bina lokasyonu

Bina lokasyonu kişilerin ev – iş – okul rutinini kapsayacak şekilde analiz edilir ve hastane, AVM gibi yan ihtiyaçlar dikkate alınarak ulaşımın kolay olacağı bir bina tercih edilmeye çalışır. Daire konumunda ise dairenin cephesi, kaçıncı katta olduğu önem taşır. Örneğin bahçe katında bir daire seçiminde güvenlik ön planda yer alır. İç mimarlar dairenin konumuna göre tasarımlar gerçekleştirdiğinden konuma dikkat edilmesini öneriyorlar.

Dairenin iç planı ve denge

Seçeceğiniz dairenin iç planına dikkat etmelisiniz. Çünkü yatak odası ve mutfağın yan yana olmasını çok istemezsiniz. Yatak odalarının salon, oturma odası ve mutfak gibi alanlarla iç içe olması uzun vadede rahatsızlık veriyor. Diğer yandan evin giriş bölümünün çok dar olması ya da doğrudan bir odanın içinde açılması işlevsel olmuyor. İç mimarlık çalışmaları kapsamında birçok dairenin içi yaşam biçimine uygun şekilde yeniden tasarlanıyor. Köklü değişimler yapmak istemiyorsanız daire bakarken odaların konumuna, hacmine dikkat etmelisiniz.