Maison

Beautiful Blog

Dubleks Yapılarda İç Mimari

Bir evin dekorasyonunu yapmak ile iç mimarisini yürütmek benzer fakat farklı işlerdir. İç mimari daha çok yapısal özellikleri esas alan ve güçlü değişimleri içeren bir faaliyet alanını temsil ediyor. İç mimarlık çalışmalarında sadece eşya seçimi ya da renkler söz konusu olmaz, kolonlar, yapılar, girişler, pencereler, ısınma ve yalıtım gibi birçok etken temel noktada yer alıyor. İç mimarlar, evin mümkün olan en ideal hale kavuşabilmesi, beklentileri karşılaması ve en önemlisi ihtiyaçlara çözüm sunması için komplike fakat özenli bir çalışma gerçekleştiriyorlar. Yaratıcılığın yönlendirici güç olduğu iç mimarlık, teknik bilgi ile harmanlandığında ortaya etkili ve çözümcü işlerin çıkmasını sağlıyor. İç mimari projelerin başarıya ulaşması için zemin, mekân araştırması ile birlikte ev sahiplerinin görüşleri ele alınır. İç mimarlar yaratıcılığından ödün vermeden istenileni sunmak ve evin kapasitesine göre çalışma gerçekleştirmek için çaba gösterir. Dubleks yapılarda bu nedenle daha fazla ve kapsamlı çalışmalar planlanır. Zira iki kattan oluşan bu tür yapılarda birkaç farklı tema istenebiliyor. İç mimarlar dubleks yapılar için efektif öneriler sunuyor. Genel renkler ve gözden çıkarılan bölümlere yönelik yapılan bu öneriler, iki katlı evlerin daha fonksiyonel olmasına yardımcı oluyor.

Merdiven altı bölmelere yaratıcı çözüm önerileri

Dubleks yapılarda üst kata çıkan merdiven sarmalının alt bölümleri genellikle ölü bölümler olarak değerlendiriliyor ve öylece bırakılıyor. İç mimarlar, merdiven altındaki bölümleri; kiler, kitaplık, kitap okuma köşesi, çocuklar için oyun odası, gardırop, depo gibi farklı ihtiyaçlara çözüm sağlayacak alanlara dönüştürüyor. Böylelikle görsel anlamda da merdiven altları zenginlik kazanıyor.

Ahşap detayların verdiği zengin zarafet

Merdivenlerin, tırabzanların ve kapıların hatta genel anlamda yapı içerisindeki eşyaların detaylarında ahşabın bulunması yapıya doğallık kazandırmakla birlikte zarif bir görüntü oluşturuyor. İç mimari işlevselliği ve uyumu beraber taşıyor. Ahşap bir bar, masa, sehpa ya da ahşap detaylı merdivenler tasarıma bütünlük katıyor.

Minimal alanlardan işlevsel mekânlar

İki katlı yapılarda tıpkı merdivenin altında kalan bölmeler gibi mutlaka farklı alanlar oluyor. iç mimarlık bu kör alanları görmek ve değerlendirmekte oldukça başarılıdır. Giyinme odası, çalışması odası, mini kütüphaneler bu tip alanlardan oluşturulabiliyor. Bazen çok geniş bir odadan bile iki farklı oda ya da yaşam alanı oluşturulabiliyor. Elbette işlevsel bir alan oluştururken işin yapısal tarafını çözmesi için iç mimar desteği almak şart.