Maison

Beautiful Blog

İç Mekân Tasarımında Ahşap Kullanımı

Karadeniz gibi serin bölgelerde yaygın kullanılan ahşap, mekâna doğallık katan bir malzeme kabul ediliyor. İç ve dış mekân detayında ahşap her zaman önemli bir malzeme olmuştur. Elbette ahşabın doğru yerde doğru şekilde kullanılması gerekiyor. Ahşap iç mimarlık çalışmaları için doğallığı temsil ediyor. İç mimarlıkta ve dekorasyonda oldukça yer kaplayan ahşap, aslında büyük oranda işin görsel yönünü temsil ediyor. Dayanıklılığı artıran ve iklimsel koşullara uyumu kolaylaştırması ahşabı işlevsel hale getirmeye yetiyor. İç mimarlık tasarımları uygulamaya geçirileceği zaman ahşap somut bir şekilde tasarımdaki yerini gösteriyor. Ahşabın kullanım alanı çok geniş bir yer kaplıyor. Dış cepheden öte; evin iç bölümlerinde özellikle mutfakta sıklıkla tercih ediliyor. İç tasarımda kullanılan ahşap, tercih edilen mobilyalarla devam ediyor.

Evin iç tasarımında tercih edilen ahşaba bir diğer güçlü malzeme olan mermer eşlik ediyor. Mermer ve ahşabın uyumunu iyi dengeleyen iç mimarlar, modern görünümler elde ediyor. İç mimarlık çalışmaları tasarlanırken sadece eşyalar esas alınmıyor. Örneğin iç duvarlarda ahşabın doğallığından geleneksel bir görüntü elde ediliyor, mermer eklemesiyle ise görüntü modernize ediliyor. Mermer ve ahşaptan oluşturulan sentez yaşam alanlarının kalitesini de artırıyor. Ahşabın renk skalasındaki çeşitlilik mekânlara şıklık katıyor. Genel atmosferi ve dahi aydınlatmayı etkileyen ahşap, zeminde açık duvar tasarımlarında ise daha yumuşak ve doğal tonlarda tercih ediliyor. Ahşap gerek rengi gerekse dokusu ile iç mimarinin sevdiği malzemelerin başında yer alıyor.

Ev ve işletmelerde kullanılan ahşap odaları ve mekânı bölmede verimli sonuçlar veriyor. Özellikle kafe, restoran ve ofislerde ahşap estetik bir kolon görevi görüyor. İç mimari uygulamaları her şeyden önce estetik olması gerekiyor. Dayanıklılık, estetik görüntü, mekâna uyum, ergonomi ve işlevsellik ahşap, mermer dâhil tüm malzemelerde aranılan bir özelliktir. İç mimarlık tasarımı bir bütün olarak ele alıyor. Herhangi bir mekân ya da işletme için yapılan tasarımda kullanılacak malzeme tasarım aşamasındayken bellidir. Malzemeye göre tasarım çeşitlenir ve uygulama esnasında tasarıma uyum sağlanır. Ahşap, dokusu ve rengiyle çeşitlilik gösterdiğinden tasarımlara fonksiyonellik kazandırıyor.

 

Post a Comment