Maison

Beautiful Blog

İç Mimarda Aranılan Özellikler Nelerdir?

İç mimar; mekânı derinlemesine analiz eden, ihtiyaçlarını belirleyen aynı zamanda mekân sahibinin de talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak renklerden aydınlatmaya kadar her detay için özel çalışmalar yapan kişidir. Mekâna estetik kazandırır, konforunu artırır, daha işlevsel ve güvenli hale getirir. İç mimarlar birçok bilgisayar programı kullanarak mekânı önce dijital ortamda tasarlayıp müşterilerine sunum yaparlar. Dijital programlarda mekânı birebir çizen iç mimar, eşyadan renklere kadar her detayı program üzerinde tasarlar. Programlar, kısa sürede çok fazla seçenek öngörme fırsatı sunar. İç mimari fazlasıyla geniş bir dünya, iç mimarlar ise yaratıcı beyinlere sahip olduğundan programlar avantaj sağlıyor.

İç mimarlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin iç mimarlarda aradığı, beklediği bazı özellikler vardır. Bu özellikler aynı zamanda iç mimar olmak isteyen kişilerde de olması beklenen özelliklerdir. İşte aranılan özellikler;

  • İç mimarlar tasarımcı beyne sahiptir. Sıradan insanlardan daha farklı bir bakış açısıyla etrafı incelerler. Tasarım alanında kendilerini geliştirmiş olması beklenir. Renkler, objeler, içyapıdaki değişkenler, dekorasyon gibi konularda daha farklı, detaycı bir zevke ve düşünce yapısında olmalıdırlar. İnsanların iç mimarlık ofislerinden beklentileri genellikle güncel ve dünya trendlerini yakından takip ediyor olmasıdır.
  • Müşterilerin bir kısmı ne istediğini, ihtiyaçlarını bilirken birçoğu bu konuda kararsızdır. İç mimardan böyle durumlarda beklenilen şey müşteriyi ve mekânı iyi gözlemlemesidir. İç mimarlık geniş bir alandır ancak müşterinin istekleri genellikle kısıtlıdır. İç mimar bunu iyi analiz edebilmelidir. Müşterinin zevklerini, ihtiyaçlarını, mekânın hacmini belirleyerek bu yönde çalışmalar gerçekleştirmelidir. Önce kâğıt üstünde veya dijital ortamda sonrasında ise uygulamada çalışmalar ortaya dökülmelidir.
  • İç mimarlık için ayrılan bütçe her projede farklılık gösterir. Müşterilerin bütçesi her zaman çok geniş olmayabilir. İç mimarın bütçeyi en verimli şekilde kullanması beklenir.
  • Eşya seçimi, dekorasyon çalışmasında müşteri ve iç mimar birlikte hareket eder. İç mimarın bu aşamada müşteri ile ortak çalışma yapısında olması aranılır.
  • İç mimar renkleri sıradan insanlardan farklı yorumlamalıdır. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisini bilmeli ve bu yönde bir iç mimari çalışması uygulamalıdır.

Post a Comment