Maison

Beautiful Blog

İç Mimari Eski Yapılardan Yaşam Alanları Çıkarıyor!

İç mekân tasarımında iç mimarlık çok etkili ve büyüleyici işlere imza atıyor. Gerçekleştirilen projelere dair yapılan öncesi ve sonrası çalışmaları, gösterilen çabayı, verilen işgücünü açıkça ortaya koyuyor. Özellikle eski ve döküntü yapılardaki değişim kişilerin hayran kalmasını sağlıyor. İç mimarlar, eski bir binayı ya da mekânı dönüştürürken genellikle anahtar teslim tarzı çok kapsamlı, büyük bir çalışma gerçekleştiriyor. İşinde uzman ekip kurularak yapılan çalışmalarda iç mimarlık çözümleri, yenilikleri ile eski yapılar dokusunu koruyan yeni yapılara dönüşüyor. Her yaşam alanında verimli kullanım, estetik görüntü ve sağlıklı bir alan oluşturulmaya çalışır. İç mimarlar, radikal çözümler üretirken ihtiyaçlar doğrultusunda tasarım oluşturuyor. Yapının eve ya da ticari bir işletmeye dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği kararı kâğıt üzerindeki tasarımı etkiliyor. İç mimarlar, yapıdaki yaşam alanlarını amaçlar doğrultusunda yeniden tasarlarken aydınlatma, ısı ve ses yalıtımına dikkat ediyor.

Daha önce yapılmış eski yapı çalışmalarının iç mimar eli değdikten sonraki hali kullanıcıları şaşırtıyor. İç mimarlık dekorasyon temelinde düşünüldüğünden yapılan çalışmaların büyüklüğü iç mimari çalışması bittikten sonra anlaşılıyor. Yapılardaki değişim çok özenli gerçekleştirilmelidir. Örneğin yapının çehresini oluşturan duvarlarda köklü değişimler yerine aslını koruyan özenli yenilikler tercih ediliyor. Öte yandan odaların ayrımında ve oda içindeki yeni bölmelerde geleneksel yapıdan izler taşıyan modern tasarımlara yer veriliyor. Orijinalliği koruyan iç mimari tasarımlar ilgi görüyor, yapı sahiplerinden beğeni topluyor. Bilhassa tarihi değeri olan yapılarda orijinallik en az yeni iç mimari tasarımı kadar önem taşıyor.

İç mimarlık, yeni yapıları ergonomik yapılara dönüştürmede nasıl başarılı ise eski yapıların yaşama kazandırılmasında da aynı oranda başarılı. Elbette eski mekânlardaki iç mimari uygulamaları çok daha uzun süren, detaycılık isteyen bir çalışma bütününü işaret ediyor. Ancak uzun süren uğraşların neticesinde tamamen yeni, ergonomik, yaşanılabilir, konforlu mekânlar tasarlanıyor. İç mimarlar, yaptıkları çalışmaları modern eşyalar, zengin aydınlatmalar, yapıya sade bir zarafet veren duvar tasarımları, işlevsel eşyalar ve zarif objelerle çalışmalarını tamamlıyor. Mekân için tasarlanan ruha uygun dekorasyon, iç mimariyi zenginleştiriyor.