Maison

Beautiful Blog

İç Mimari Uygulamalarında Sık Yapılan Hatalar

İç mimarlık yapıların daha işlevsel, ergonomik, konforlu, sağlıklı ve uzun ömürlü olmasında etkili işler çıkarıyor. Birçok kişi iş ve evlerin iç tasarımında profesyonellerden destek alırken bir kısım ise bu işi bizzat üstleniyor. İç mimarlık mesleğini icra edenler mekânı derinlemesine ele alıp birkaç farklı alternatif ile ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda çalışma sergiliyor. Kişinin kendi zevkine göre yaptığı iç mimari çalışması ise daha çok renkler üzerinden ilerliyor. İlk anda göze güzel gelse de uzun vadede, mekânın içinde yaşamaya başlanıldığında aslında yapılan seçimlerin görselden öteye gidilmediği fak edilebiliyor. Bu tür durumlarda iç mimari hataları göze batıyor. Mekân tasarımında en çok yapılan iç mimari hatalarının bazıları şöyledir;

Suni bitkiler

Ev ofislerde bitkilerin olması mekâna hem renk katıyor hem de daha yaşanılası bir atmosfer oluşturuyor. Ancak bu bitkilerin yapay olması aynı etkiyi yaratmıyor. İç mimarlara göre yapay bitkiler toz alınması gereken plastik objelerden başka bir şey değil. Sadece dekor amacıyla kullanılan bu bitkiler tam anlamıyla istenilen sonucu vermiyor. Yapay yerine canlı saksı çiçekleri veya bodur ağaçlar kullanılabilir.

Tek renk seçimi

Bütün evde tek bir renk kullanmak basit bir iç mimari çözümü görülüyor. Ancak her odanın aynı renk olması mekânın sıkıcı olmasında etkendir. Başlangıçta yeni yapılan bir badana sonrasında mekân elbette temiz ve hoş görünür ancak uzun dönemde kişilerin sıkılmasına ve boğulmasına neden olabilir. Birkaç rengi tercih etmek hatta büyük odalarda tek renk yerine ikili renk kombinasyonlarından yararlanmak daha idealdir.

Boyut ve hacim dengesizlikleri

Bir mobilya mağazasında çok beğenilip alınan koltuk takımı eve getirildiğinde aynı etkiyi yaratmayabiliyor. Sebebi mobilya mağazalarının yüksek boyutlu ve aydınlık mekânlarda mobilyaları tanıtmasıdır. Mağazada şık görünen takım, evdeki odanın küçük ya da alçak tavanlı olmasından ötürü yaşam alanını oldukça kısıtlıyor. Profesyonel iç mimarlık çalışması yapıldığında minimal mekânlar için minimal tasarımlar oluşturuluyor.

Aşırı aksesuar kullanımı

Çok fazla ayna kullanmak, bir duvara aynı anda ayna, tablo, raf kullanmak, mekân içerisinde yoğun bir süs eşya kullanımı tercih etmek en sık yapılan iç mimarlık hatası kabul ediliyor. Mekân ne kadar büyük ya da ihtişamlı olursa olsun yoğun aksesuar kullanımı mekâna boğuculuk katar, ev sahiplerinde ise göz ve zihin yorgunluğu oluşturur. Aksesuar ve süs eşyada daha sade ve özenli hareket edilmesi öneriliyor.

Post a Comment