Maison

Beautiful Blog

İç Mimari ve Dekorasyon Trendleri

Keyifli, konforlu, ferah, şık, işlevsel ve içe sinen bir mekân oluşturmak her zaman kolay değil. İşi profesyonel ellere yani iç mimarlık ofislerine bırakmak uzun vadede çok daha iyi ve akıllıca bir yöntem. 2018 – 2019 yılı iç mimarlık trendlerinde öne çıkan birkaç unsur şöyle;

Mermer zeminler

2018 iç mimarlık ve dekorasyon tercihlerini oluşturan mermer zeminler, mekânlara derinlik katarken aynı zamanda sonsuz bir ferahlık getiriyor. Yer döşemesi seçerken günün farklı saatlerinde –ışıkta- zeminin nasıl görüneceğine dikkat etmek önemlidir. Gün ışığında şahane görünen bir parke akşamüstü mekânı sıkıcı ve boğucu gösterebilir. Bu tür nüanslarla yapılan uygulamaları kalıcı kılmak mümkündür. Bu yıl birçok mekânda zemin döşemesi olarak parke yerine mermerler kullanıldı.

Modern duvar kâğıtları

İç mimarlar, mekân analizinde her şeyi derinlemesine ele alırlar. Daha çok teknik çalışmalar üstlenseler de geniş vizyonlarıyla evin dekorasyonunu da zenginleştirecek öneriler ve yenilikçi çözümlerle karşımıza çıkarlar. Örneğin evin duvarları için boyaya alternatif modern duvar kâğıdı önerileri, bu öngörüyü ispatlar niteliktedir. 2018 iç mimarlık trendlerinde daha göze hitap eden somut adımlardan biri olan duvar kâğıtları duvarlarda zarif şekilde yerini alıyor.

Zarif aydınlatmalar

Profesyonel bir iç mimarlık ofisi, aydınlatma çalışması yaparken mutlaka mekânın içindeki genel görüntüyü de hesaba katar. Gün ışığının geldiği nokta, mekânda kullanılacak aydınlatmaların yeri, ışığın eşyalardaki renk uyumu, işlevselliği gibi detaylar iç mimar için önemlidir. Bu yılın iç mimarlık trendlerinden biri olan zarif aydınlatmalarda, ışığın yer döşemesini nasıl gösterdiği, mekânın genel havasına ne kattığı ön planda tutulabiliyor. Yanlış aydınlatma ile ferah bir mekân olabildiğince kasvetli hale gelebiliyor ne yazık ki.

Şık bölmeler

Büyük mekânlarda veya küçük fakat işlevsel hale getirilmek istenilen alanlarda istenileni başarmak, iç mimarlık ofisleri için gerçek bir başarıyı işaret ediyor. Zira ev sahiplerinin hiçbir şekilde işin içinden çıkamadığı, organize edemediği iç mekânı bir profesyonele bırakmak şaşırtıcı sonuçlar almayı sağlıyor. Mekânları ergonomik ve işlevsel hale getirmede iç mimarlık çalışanlarının müthiş fikirleri bulunuyor. Evi veya ofisleri birkaç bölmeye ayırmak, mekânda farklı alanlar yaratırken ferah atmosferi bozmamak için iç mimarlar son derece şık ve işe yarar çalışmalar gerçekleştiriyor.

Post a Comment