Maison

Beautiful Blog

İç Mimaride Antrasit Renk Kullanımı

İç mimarlık dekorasyon ve iç tasarım ile doğrudan ilgilidir. Yapılan her değişiklik dekorasyona şekil verir, yönlendirir. Özellikle renk tercihleri mekânın ya da yapının ruhunu etkileyebiliyor. İç mimaride çok sık kullanılan aslında dönemsel olarak popülarite kazanan, zamansız ve dinlendirici kabul edilen renklerden biri antrasit oluyor. Antrasit rengi siyah, beyaz ve grinin harmanlanmış halidir. İlk etapta griye benzese de içinde bu üç rengin olduğunu görebilirsiniz. İç mimarlık dünyasının sevdiği renk antrasit, dikkatli kullanılmalıdır. Zira antrasitle yan yana getireceğiniz renkler mekânın çiğ kalmasına ya da uyumsuz görünmesine sebep olabilir. İç mimarlar, yapacakları renk çalışmasında antrasite yer veriyorsa eğer genellikle sakin ikincil ve üçüncül renkler seçiyorlar.

Antrasit tek başına oldukça güçlü bir renk kabul ediliyor. Aynı zamanda asil ve şık olarak değerlendiriliyor. Antrasit ile uyumlu renkler incelendiğinde karşımıza ışıldayan bir beyaz, mat bir siyah, uçuk pembeler çıkabiliyor. Aslında antrasit renginin kullanılacağı mekân ve temada önem taşıyor. İç mimarlık çalışmaları kapsamında renkler değerlendirilmeli, seçim yapılmalıdır. Örneğin ofisler için son derece uygun olan antrasit rengini, siyahın ve beyazın her tonu ile mükemmel şekilde kullanmak mümkün. Antrasiti zıt renklerle de buluşturabilir, özel bir uyum yakalayabilirsiniz. Çalışacağınız iç mimar ile renkler üzerine bir çalışma gerçekleştirebilir, antrasitin nasıl kullanılmasını istediğinizi belirtebilirsiniz.

Renk tercihlerinizde profesyonel bir iç mimarlık desteği almak uzun vadede kaliteli bir seçim yapmanıza zemin hazırlar. Birçok kişi uçuk renkler ya da duvar kâğıtları seçerek bir süre sonra seçimlerinden rahatsız olabiliyor. Renkleri profesyonel gözle ele almak, renklerin psikolojisinden anlamak mekânın tasarımını etkiliyor. Özellikle antrasit gibi bazı renkler kesinlikle dikkatli kullanılmalıdır. Antrasitle meç edilecek renklerin rastgele seçilmemesi, nerede nasıl kullanılacağı, ne tür bir aydınlatma seçileceği belirlenmelidir. Mekândaki renkler ve aydınlatmalar birbirini besler. Mükemmel bir renk seçimi kötü bir aydınlatma ile berbat görünebilir. Öte yandan incelikli bir aydınlatma renk kusurlarını kapatabiliyor. İç mimarlık tüyoları sayesinde renklerin kullanımı daha bilinçli hale geliyor, kullanıcılar seçtikleri renklerden uzun süre memnun kalıyor.

Post a Comment