Maison

Beautiful Blog

İç Mimaride Ayna Kullanımı

İç mimari, yaşam alanlarımızı konforlu alanlara çeviren zengin bir dünya. Çok küçük müdahaleler ile bile yaşadığımız alanları farklılaştırmayı başaran iç mimar profesyonelleri, arada paylaştığı basit öneriler ile kendi mekânlarımızı değiştirmemizi sağlıyorlar. Bu önerilerden biri olan aynalar, ticari, resmi ve sosyal alanlarda çok sık kullanılıyor. Aynalar ile dekorasyonu zenginleştirmek, mekana derinlik katmak mümkün mü sorusuna iç mimarlık dünyası somut örneklerle evet cevabını veriyor.

Aynalar mekânda ferah ve derin bir atmosfer oluşturuyor

En bilindik iç mimarlık tüyolarından biri hiç şüphesiz küçük alanlarda ayna kullanmaktır. Zira bu yöntem dekorasyon ile ilgilenen, profesyonel iç mimarlık yapan ve hatta dekorasyona ilgi duyan herkes tarafından kullanılıyor. Küçük alanların kişiye nefes aldıracak bir ferahlığa ihtiyacı vardır. Hele ki o mekânda uzun saatler geçiriliyorsa mekâna bir şekilde iyi bir atmosfer kazandırmak, ruhu ferahlatacak, zihni dinginleştirecek detaylar eklemek şart. Açık renk boyalar, mini saksı çiçekleri, dekoratif aynalar en basit yöntemlerdir.

Minimal tasarımlarda iç mimariyi destekliyor

Sade, zarif, basit kısacası minimal mekân projelerinde, iç mimari daha önemlidir. Büyük alanlarda konforlu ve istenilen şıklıkta alanlar yaratmak daha kolaydır. Zor olan minimal alanlarda aynı etkiyi sunmaktır. Küçük işletmeler, mağazalar, ev ve ofisler için iç mimari uygulanırken mekânı olduğundan daha geniş gösterecek renkler ve objeler kullanılır. Açık renkler alanı daha büyük gösterir, nefes alabilen bir yapı konforu sunarken ayna gibi objeler ise mekândaki dekoratif ürün eksikliğini ve işlevselliğini tamamlıyor.

İşlevselliği ve dekoratif görüntüyü bir arada sunuyor

İç mimari uygulamalarında ayna her zaman tercih edilmiştir. Bazı eşyaların zamanı yoktur, modası geçmez ve neredeyse her tarza uyum sağlar. Ayna da bu eşyalardan biri kabul ediliyor. Ayna tasarımlarındaki müthiş zenginlik ve görsel şölenin en büyük sebebi iç mimarlık ve dekorasyon dünyasında hiçbir zaman eskimemesidir. Aynalar temel anlamda mekânda yaşayanlara işlevsel bir hizmet verir; ayna gereksinimini karşılar. Öte yandan dekoratif görüntüsü ile mekânın daha şık görünmesine zemin hazırlar. İç mimarlar da dekorasyon uzmanları da aynaları iç mekânlarda kullanıyor.

Post a Comment