Maison

Beautiful Blog

İç Mimarinin Minimalist Yönü

Minimalist tasarım eskiden beri özel bir kesime hitap ediyor ancak son yıllarda sadeleşme daha çok yayılmaya başlandığı için minimal iç mimarlık uygulamaları aynı oranda artış gösterdi. Yaşamın yoğun temposu, stresi, şehir gürültüsü, iş gibi birçok etken insanların daha steril, dingin ve sade yaşamı aramasına neden oluyor. Az eşya çok huzur felsefesini benimseyenler işe evdeki yaşam alanını genişletmekle, eşyalardan arınmakla başlıyor. İç mimarlık çalışmaları arasında önemli yeri olan minimalist tasarım, insanlar üzerinde psikolojik anlamda iyi etkiler bırakıyor. Minimalist düzen aslında herkesin uygulayabileceği basit bir yaşam tarzını ifade ediyor. İç mimarlar bunu daha profesyonel şekilde gerçekleştirerek psikolojik anlamda kişilerin dingin bir ruh haline geçmesine yardımcı oluyor.

İç mimarlar, minimalist yaşamın içerisinde yer alan sadeliğin bir dengeye sahip olduğunu belirtiyor. İç mekânda görsel bir denge oluşturmak iç huzuru da beraberinde getiriyor. Eşya yoğunluğunun azaltılması, objelerin sadeleştirilmesi, dağınıklığın ortadan kaldırılması, çok büyük avizeler yerine minimal avizelerin tercih edilmesi, halı ve perde gibi temel eşyalarda daha özenli seçimler yapılması gerekiyor. İç mimarlık işlevsellikle birlikte konforu ve görselliği de taşıdığından göz yormayan seçimler yapmak ve renk dengesini yakalamak önemlidir. Minimal iç mekân tasarımı sayesinde evlerde daha geniş yaşam alanları oluşturulabiliyor. Özellikle göz ve zihin yorgunluğu yaşayan yoğun tempolu kişiler için manevi yönden minimalist iç mimarlık çalışmaları çok faydalı oluyor.

İç mimarlık dünyasının profesyonelleri minimalist yaşam tercih etmek isteyenlere öncelikle aydınlatmada değişimler sunuyor. Aydınlatma da eşya seçimi kadar önemlidir. Minimal tarzlarda aynalar, metaller, camlar ve minimal objeler özenle kullanılarak şık bir tasarım elde ediliyor. Büyük desenler ve motifler yerine düz renkler, mini desenler, sakin çizgiler ön planda yer alıyor. “Less is more” yani “Az, çoktur” felsefesi minimalist yaşamın önemini ifade etmeyi başarıyor. İç mimarlar, her tarzda olduğu gibi sade yaşam tarzını da başarıyla uyguluyor, incelikli çalışarak görmediğimiz birçok detayı işlevselliğe dönüştürüyor. Sade yaşam, sürekli değişen trendlere oranla daha zamansız bir noktada yer alıyor. İç mimaride her zaman ilgi görmeyi başarıyor.

Post a Comment