Maison

Beautiful Blog

İç Mimarlardan Home Office Tasarım Tüyoları

İş yaşamının daha rahat ve esnek alanla kaydığını son yıllarda yaygın olarak görüyoruz. Eskiden yazarlık, çevirmenlik, editörlük, çizerlik gibi daha bilgisayar ve internet odaklı işler home ofis çalışma ile gerçekleştiriliyordu. Şimdilerde internet kullanımının artması, dijital işlerin ağırlık kazanması ve akıllı cihazların varlığı ofise bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Home ofis çalışmak hem daha konforlu hem de daha az maliyetli. Birçok masraftan kurtulan çalışanlar, kendini rahat ve güvende hissettiği ortamda keyif çalışıyor. İç mimarlık ofisleri dahi home ofis şeklinde düzenlenebiliyor. İç mimarlar, evinde çalışmak isteyen kişiler için birbirinden güzel, şık, fonksiyonel ve verimli home ofisler tasarlıyor. Home ofis tasarımında verimlilik ve konfor ön planda tutuluyor. Aksi halde ev konforu ve dikkat dağıtıcı atmosfer motivasyonu dağıtıyor, verimliliği düşürüyor. İç mimar profesyonelleri, home ofis hazırlığında olan kişilere tasarım ipuçları veriyor. İşte o ipuçları;

Çalışma masası duvara veya manzaraya bakmalı

Çalışırken sürekli dikkat dağıtacak bir şeylerin olması çalışmanızı sekteye uğratır. İç mimar çalışmalarında ofis masaları duvar veya manzaraya bakacak şekilde konumlandırılıyor. Duvarlarda genellikle koyu tercih ediliyor. Manzara ise yeşil veya mavi bir alan varsa kullanılıyor. Örneğin bir apartman girişine bakan manzaraya karşı çalışma masasının konulması dikkat dağıtıcı olur.

Çalışma köşesi aydınlık olmalı

Home ofis tasarımlarında yapılan en büyük hatalardan biri yanlış aydınlatma seçimi oluyor. Çalışma masasının aydınlık bir köşeye konulması veya ofis bölümüne özel bir aydınlatma sistemi oluşturulmalıdır. İç mimarlık uygulamalarında aydınlatmalar önemli yer tutuyor. Aydınlık ortam çalışma boyunca rahatlık sağlar, göz yorgunluklarının önüne geçer.

Küçük alanlar için ferahlatıcı renkler tercih edilmeli

Küçük bir yaşam alanı olanlar için şahane iç mimari fikirler bulunuyor. Odanın bir bölümünü veya minimal bir odanın tamamını açık renk seçerek olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Eşya seçiminde aynı şekilde daha minimal tercihlere yönelmek, gereksiz eşya yoğunluğundan kaçınmak gerekiyor. Örneğin home ofisinizde çiçek istiyorsanız büyük saksılar yerine mini masa saksılarına yönelebilirsiniz. Eşyaların renkleri yine ince bir uyum taşımalıdır.

Post a Comment