Maison

Beautiful Blog

İç Mimarlardan Teras ve Balkon Tasarımı Önerileri

Soğuk havaların geride kaldığı, baharın yüzünü gösterdiği şu günlerde şehirde yaşayan herkesin bahçeli ev lüksü olmadığından balkon ve teraslar değerlendiriliyor. Yaşam alanlarına adeta nefes aldıran balkonlar, teraslar iç mimarlık dünyasının minik dokunuşlarıyla keyifli bir sosyal alana dönüşebiliyor. Öyle ki birçok kişi terasını çamaşır sermekten öte kullanarak gerçek bir sosyal mekâna dönüştürerek estetik, samimi, canlı ve huzurlu bir atmosfer oluşturuyor. İç mimarlar, mekân tasarımları gerçekleştirirken özel olarak balkon – teras tasarımı da gerçekleştiriyor. İç mimarlar tarafından verilen önerilerle sizler de minimal alanlarda dâhi şahane tasarımlara imza atabilirsiniz.

Eşya yoğunluğundan kurtulun!

İç mimarlar, mekân dekorasyonları için öncelikle gereksiz eşyalardan kurtulmayı öneriyor. Her evin balkonunda evin içinde çok işe yaramayan ama arada sırada da kullanılan eşyalar olabiliyor. Eski bir dolap, ikinci bir buzdolabı, atmaya kıyılamayan eşyalar ve benzeri nesneler balkonların bir köşesini çoğu zaman dolduruyor. İç mimarlar bu yoğunluktan kurtulmayı yerine işlevsel eşyalar konulmasını öneriyor. Ufak tefek eşyaların depolanması için illa bir eşya ihtiyacı duyuluyorsa sürgülü dolaplar tercih edilebilir.

Sade ve ferah tasarıma yönelin

Balkonların nefes alacağınız alanlar olduğunu unutmayın. Ne kadar az eşya o kadar ferah bir alan demektir. Seçeceğiniz eşyaların kaba olmamasına ve alanı daraltmamasına özen gösterin. Balkonun ferah olması orada geçireceğiniz vaktin daha huzurlu olmasını sağlar ve stres atmanıza yardımcı olur.

İşlevsel mobilyalar tercih edin

Balkon ya da mini de olsa bir terasınız varsa bu şahane alanları eşyalarla doldurmayın! Balkon için seçeceğiniz işlevsel, son derece pratik mobilya tasarımları bulunuyor. İç mimarlar bu tarz uygulamalarda katlanabilen, altı açılan, çekmeceli, bölmeli kısacası çok yönlü mobilyalar tercih ederek hem depolama alanı hem de ferah bir atmosfer oluşturuyorlar.

Yapı elemanlarını es geçmeyin

Niş, kolon, pencere ve benzeri yapısal elemanlar aslında çok güzel tasarımlara zemin hazırlıyor. Örneğin cam balkon tasarımında balkondaki kolonlar arasına raflar konularak mini bir kütüphane ya da fotoğraf köşesi oluşturulabiliyor. Terasınızda ya da balkonunuzda bulunan nişleri, kolonları, pencereleri ölü nokta olarak görmeyin nasıl değerlendirebilirim düşüncesi ile yaklaşın. İç mimarlık çalışmalarında kör noktalardan ideal alanlar yaratılabiliyor.

Post a Comment