Maison

Beautiful Blog

İç Mimarlık ile Dekorasyonun Birbirinden Ayrıldığı Noktalar

Ev ve ofis gibi iç mekân tasarımı durumu ortaya çıktığında dekorasyon ve iç mimarlık meslekleri birbirine karışıyor. Dekoratörlük ve iç mimari aslında iki farklı meslek kolu. Ancak çoğu kişi iki meslek arasındaki farkı ve görev tanımını bilmediğinden dekoratör ile iç mimarlar aynı işleri yapıyormuş gibi düşünülüyor. Aslında her iki mesleğinde görev tanımı belli, aradaki farklar oldukça ayırt edici şekilde ortada. Yine de önlemez bir şekilde karıştırılıyor. Evinizde veya ofisinizde iç mekân tasarımı oluşturduğunuzda öncelikle ne istediğinize karar vermeli akabinde ise doğru meslek erbabını seçmelisiniz. İşte iç mimar ile dekoratör arasındaki farklar;

İç Mimarlık: Yapısal Tasarım

Profesyonel anlamda iç mimarlık yapan kişiler, bir mekân tasarımı istendiğinde genellikle yapının inşasından itibaren mimarlarla görüş birliği yaparak birlikte çalışır ve fikirlerini temelden oluşturur. Öte yandan hazır bir bina içerisinde çalışılacaksa yine mekânın içindeki yapısal formları temel alarak çalışma gerçekleştirir. İç mimar, mekânları daha yaşanılabilir kılarken aynı zamanda ergonomik yapıya uyumlu hale getirir. Işık, ses, kolon, aydınlatma ekseninde mekânı komple ele alan iç mimarlar, aynı zamanda mekânla uyumlu sağlıklı, kaliteli, dayanıklı malzeme seçimi yaparlar.

Dekorasyon: Eşya Düzeni

İç mimarlık mesleğinin aksine dekoratörler ise; yapılardan uzak durur, mekânın inşa yönüyle ilgilenmez ve kusursuz görüntüyü sağlamak için eşyalara yoğunlaşır. Mekânda kullanılacak her eşya, dekoratör tarafından renk ve tasarımına dikkat edilerek özenle seçilir. Her eşyanın bir diğeriyle ince bir uyumu aranır. Kumaşların dokusu, üzerindeki motifler, eşyaların tarzı, mekândaki kişilerin yaşam görüşleri, belli kültürel özellikler ele alınarak eşyalar seçilir. Eşya seçimiyle birlikte mekâna yerleşim de önemlidir. Dekoratörler, dekorasyon yaparken kusursuz görüntü elde etmeye çalışırlar ancak her mekânda istenilen tarzı oluştururken minimal, sade, gösterişli, ihtişamlı, klasik, spor, modern gibi belli tarzlara bağlı kalarak hareket ederler.

İç Mimarlık: İyileştirmeler ve Yeni Yapı Düzeni

İç mimarlık bir anlamda restorasyon çalışmalarının temelinde hareket eder. Eski bir binayı aslına sadık kalarak onarmak ya da mevcut bir binayı yeniden şekillendirmek, odalara yeni bir form vererek mimari anlamda iç akışını değiştirmek iç mimarların işidir. İç mimarlık ofisleri, yapısal düzenlemelerde ve onarım çalışmalarında sadece eğitimlerine göre değil çevresel özelliklere, kanuni ilkelere, fiziki ve sosyal çevre gibi çeşitli unsurlara dikkat ederek hareket eder.

Dekoratör: Estetik ve Konfor

Dekoratörler ise odak noktasında estetik ve konforu ele alır. Her ne kadar kusursuzu oluşturmaya çalışsalar da aynı zamanda kişilere bekledikleri konforu sunmaya özen gösterirler. Bir dairedeki tüm yaşam alanlarını incelikle ele alır, estetik görüntüyü oluştururlar.

İç Mimarlık ve Dekorasyonun Uyumu

İki meslek birbirine karıştırılıyor olsa da bir arada çok güzel işlere imza attıkları aşikâr. Yapısal düzenlemeler ve çalışmalardan sonra imza niteliğinde bir dokunuş için işin ehli dekoratörlerle çalışmak son zamanların trendleri arasında yer alıyor.

Post a Comment