Maison

Beautiful Blog

İç Mimarlıkta Renklerin Anlamları ve Önemi

İç mimarlık renklerin ve yeni tasarımların hâkim olduğu faaliyet alanıdır. Eski veya yeni fark etmeksizin bir mekâna sil baştan yeni bir hava vermek, yaşam alanı oluşturmak iç mimari ile mümkündür. Odaların hacmi, konumu, yapısı ve şekli iç mimarın çözümcü yaklaşımı ile yeniden hayat buluyor. Bazen çok havasız, boğucu atmosfere sahip mekânlar iç mimari uygulamaları neticesinde ferah ve yaşanabilir mekânlara dönüşüyor. İç mimarinin ne denli güçlü olduğunu gösteren bu durum, mekânların daha doğal, konforlu, büyük, işlevsel olmasını sağlıyor. İç mimarlık ve renkleri ele aldığımızda renklerin ruh halini bile değiştirdiğini, mekândaki konforu etkilediğini söyleyebiliyoruz. Renklerin psikolojik etkileri, kişilere hissettirdikleri iç mimarların bilinçli renk seçimi yapmasına zemin hazırlıyor. İç mimarlık renklerinde sıcak, mat, donuk şeklinde farklı sınıflandırmalar bulunuyor. Her renk mekânın havasını etkiliyor. Örneğin küçük mekânlarda ferah ve aydınlık bir alan oluşturmak için açık renkler seçmek gerekiyor. Koyu renkler hacim olarak sorun teşkil etmeyen, büyük alanlarda istenilen etkiyi yapmayı başarıyor. Yine de koyu renklerin kullanımı boğucu bir his verebileceği için daha dikkatli yapılır. Klasik yapılarda daha soğuk renkler olan bordo, mavinin koyu tonları, mor renkler tercih edilirken, daha modern ve sportif mekânlarda sıcak renkler olan turuncu, kırmızı, menekşe rengi gibi tonlar tercih ediliyor. Otoriter, asil bir görüntü oluşturmak, ağır ve dingin bir atmosfer yaratmak için ise koyu ve mat renkler seçilir. İç mekânlarda kullanılan renklerin anlamları şöyledir;

Kırmızı: Dikkat çekici, canlı, enerjik bir renk olan kırmızı, ev haricinde kafe ve restoran tarzı yerlerde sıklıkla kullanılır. Kırmızının insanlar üzerinde iştah açıcı bir etkiye sahip olduğu bilindiğinden gıda sektöründe ağırlıklı olarak kırmızı tasarımlara yönelim vardır.

Sarı: Güneşi temsil eden sarı, neşe ve mutluluğun habercisidir. Dikkat çekici ve uyarıcı etkisi olması sebebi ile gösterişli iç mekânlarda sarının altın tonları sıklıkla kullanılır. Popüler iç mimarlık renkleri arasında yer alıyor.

Mavi: Gökyüzünü, uçsuz bucaksız denizleri temsil eden mavi, ferahlatan ve huzur veren iç mimari renklerindendir. Açık tonlar genellikle sakinleştirici, koyu tonlar ise sade ve gösterişli bir etkiye sahiptir.

Mor: Asaletin renklerinden kabul edilen mor, klasik tarz mobilyalarda ve iç mimari uygulamalarında kendisini çok sık gösteriyor. Mor renginin psikolojik etkileri arasında enerji dengeleyici özellik dikkat çekiyor.

Beyaz ve tonları: Ferah, huzurlu, sağlıklı ve temiz mekânlar için daima beyaz ve beyazın tonları tercih edilir. Hastane, güzellik merkezi, tıbbi merkezler genellikle iç mimaride beyazı tercih eder.

Yeşil: Doğanın en güzel renklerinden olan yeşil, binbir tonu ile doğayı mekânlara taşımayı başarıyor. Yeşil renkler; sakinleştirici, güvenli, huzur veren bir özelliğe sahiptir. Yeşilin koyu tonları tembellik etkisi bırakabilirken açık tonları ise huzur ve güven hissi veriyor.

Post a Comment