Maison

Beautiful Blog

Kafe & Restoran Açmak İsteyenlere İç Mimarlık Önerileri

İşletme ve girişimcilik becerileri taşıyan birçok bireyin iş fikirleri arasında yer alan kafe açma düşüncesi son yıllarda düşünceden ileri taşınıyor ve hayata geçiriliyor. Kafeler, insan yaşamının sosyal yönünü temsil ediyor. Her yaş grubundan insanın kafede vakit geçirmeyi sevdiği ve dahası freelance çalışanların, öğrencilerin, iş insanlarının çalışma alanı olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Kafe açmak potansiyeli olan bir girişim olsa da tek başına asla yeterli bir girişim değil. Zira kafe ve restoranları cezp edici hale getiren mekân tasarımı ve içerik hizmeti oluyor. Tek başına ekonomik fiyat anlayışı ya da zengin bir menü geniş müşteri kitlesine ulaşmada zayıf kalıyor. Güçlü iç mimarlık ve dekorasyon zenginliği ile dikkatleri çekmek, müşterilerin orada zaman geçirmesini sağlamak mümkündür. İşletmeler için yapılan iç mimarlık çalışmaları kapsamında işi bilenlerin verdiği dekorasyon tüyoları şöyle;

Özgün iç mimari tasarım

Kafe ve restoran gibi işletmelerde tasarımda öne çıkmak isteyenler kesinlikle bu işin uzmanı olan iç mimarlık profesyonelleri ile çalışmalıdır. İç mimarlık çalışmaları projeye özel tasarlandığından girişimciler tam anlamıyla beklentilerini karşılayan özgün, dikkat çekici iç mekân tasarımı hayalini gerçekleştirebiliyor.

Belli bir kitleyi hedef alan köşeler

Restoranlarda bulunan aile köşeleri günümüzde daha modern ve zengin biçimde kafelerde uygulanabiliyor. Örneğin bilgisayar başında gün boyu çalışacak olan iş insanları kafenin belli bir bölümünü hedef alabiliyor. Öte yandan sokak manzarasına karşı muhabbet etmek ya da ders çalışmak isteyenlere özel köşe tasarımları, kitap okuyarak zaman geçirmek isteyenlere özel sessiz mekân köşeleri günümüzde ilgi çekiyor. İç mimar, kafe sahiplerinin bu tarz isteklerini en modern şekilde yorumlayarak başarılı şekilde uyguluyor.

Lokasyona bağlı iç ve dış tasarım

Kafe ya da benzer bir mekân açanlar için lokasyon ticari süreklilik için önemli olduğu kadar tasarım için de önem taşıyor. Geniş alanları olan ya da mekân önünde özel bölümler oluşturacak, masa sandalye koyacak bir yerin olması iç mimarlar için şahane tasarımlara zemin hazırlayabiliyor.

Kış bahçesi tasarımı

İç mimarlık kapsamında kafe tasarlamak isteyenler, mekânlarının sadece güzel havalarda değil soğuk kış günlerinde dahi kişilere hitap etmesi için kış bahçesi temasını kullanıyor. Teras ya da kapı önü bir bölümde oluşturulan kış bahçesi, iç mimarların tasarım zenginliği ile cazip bir keyif alanına dönüşüyor.

Post a Comment