Maison

Beautiful Blog

Konsept Tasarım Nedir?

Konsept tasarım iç mimarlık ve dekorasyon uygulamalarından biridir. Mekânı belli bir amaca, temaya uygun yerleştirmek, düzenlemek anlamına geliyor. İç mimarlık ofisleri, daha inşaat aşamasında veya iç bölümde yapılacak inşa çalışmalarında çalışmalara dâhil olur ve istenilen konsepti yaratmak amacıyla işe başlar. Son yıllarda konsept tasarım iç mimarlık uygulamalarında öne çıkmış olup, yaygın şekilde uygulanıyor. Özellikle de kurumsal yapılarda, sanat yapılarında, kafe ve restoranlarda daha yaygın. Konsept tasarımın amacı temaya uyum sağlamaktır. Önce kâğıt üstünde tema belirleyen iç mimar, daha sonra uygulamaya geçer. Mekânın büyüklüğü, şekli gibi birçok şey tema belirlemede etkilidir. İç mimarlık dendiğinde son zamanlarda akla doğrudan konsept yapıların gelmesi sektördeki yeniliği işaret ediyor. Mekânlar verdiği hizmetten ziyade önce tasarımıyla, dekorasyonuyla dikkat çekiyor. İnsanlar farklı ve özgün yapılara, farklı mimari uygulamalarla düzenlenmiş olan mekânlara ilgi gösteriyor. Bu tarz çalışmalarda iç mimarlık uygulamaları haricinde kişilerin istekleri ve iç mimarın yaratıcılığı rol oynar. Yeniliğe açık olmak, yaratıcı fikirlere sahip olmak ortaya özgün işler çıkmasını sağlıyor. Diğer türlü sıradan ve standart kalıplara uygun özgün olmayan projeler oluşturuluyor. Mekânınıza yeni bir tasarım kazandırırken dekorasyon temelinde hareket etmemeli, iç mimarlık çalışmalarını incelemeli ve iç mimardan fikir almalısınız. Hedef kitleye ulaşmak, dikkat çekici işlere imza atmak ve istenilen çalışmayı ortaya çıkarmak için profesyonel iç mimarlık çalışmalarından yardım almak gerekiyor.

Konsept Tasarımına Dair İpuçları

  • İç mimari uygulamalarında ergonomi ve konfor temel noktaya yerleştirilir. Konseptinizi oluştururken iç mimarınızdan konforla birlikte özgün istemelisiniz.
  • Bir kafe açmayı planlıyorsanız kafenin konseptini belirlerken öncelikle tema belirlemelisiniz. Örneğin kitap tutkunları hedef alınmışsa bu yönde bir tasarım oluşturulmalıdır.
  • Ofis tasarımlarında iç mimari iş yerindeki verimliliği artıran çalışmalar gerçekleştirir. Çalışanların ofisleri, ortak alanlardaki bölmeler, hobi ve eğlence alanları, toplantı alanları gibi ofisteki düzenlemelerde sıkıcılıktan uzak enerjik tema yaratılmalıdır.
  • İç mimaride her geçen gün yeni uygulamalar ortaya çıktığından yenilikçi yaklaşımlar takip edilmelidir. İç mimarınızın istekleriniz doğrultusunda en yeni ve konforlu alanı yaratması istenilebilir.

Post a Comment