Maison

Beautiful Blog

Mekâna Kimlik Kazandırmak

Mekânlar, yaşam, çalışma ve sosyal hayatımızın odak noktasında yer alıyor. Bir boşluğu eşyalar, objeler, çeşitli ürünlerle en önemlisi varlığımızla dolduruyoruz. Mekâna kimlik kazandırmak mekânın iç tasarımı ile doğrudan ilintilidir. Mekân tasarımında iç mimari dokunuşlar her zaman önem taşımıştır. İnsanların ihtiyaçları, istekleri, kişisel beğenileri ve mekânın kullanım amacı gibi etkenler mekânın anlam kazanmasında etkilidir. İç mimarlar, mekânı boş bir alan olarak ele alıyor, hacmine göre planlamalar gerçekleştiriyor. Mekânı kullanacak olan kişilerin kendini güvenli, huzurlu hissetmesi, iş ya da ev yaşamında eylemlerine uyum sağlayan bir mekân tasarımına sahip olması için profesyonel bir iç mekân tasarımı çalışması yapılmalıdır. Mekân kimliği kullanıcının istekleri, ihtiyaçları ve işlevselliği harmanlanarak oluşturulur. İç mimar belli bir çerçevede oluşturduğu tasarım ile kullanıcılara; ev, ofis ya da işletmelerinin bir kimliği olduğunu algılatır.

Mekânın başarı bir algılama yaşatması için görsel ve işitsel çalışmalar yapılır. Duvar renkleri, eşya seçiminde mobilyanın malzemesi, rengi, eşyaların hacmi gibi unsurlar mekân tasarımının görsel yanını ifade eder. Mekânın kör noktalarıyla ilgili yapılan çalışmalar, kapı ve penceredeki değişimler ya da büyük hacimli yerlere yapılan uygulamalar mekândaki işlevselliğin somut örnekleridir. Pencerenin boyutu, konumu, aydınlatmaların kullanım noktaları ise yine işlevselliğe ve görselliğe hitap ediyor. İç mimarlar görsel ve fonksiyonel çalışmaları haricinde işitsel anlamda da kişilere konfor sağlamak, ısı yalıtımında ideal mekânlar oluşturmak için yapıyı güçlendiriyor. İç mimarlık sadece dekorasyonda öne çıkan bir faaliyet alanı gibi görünse de esasında yapının konforunu ve güvenliğini artırmada, ergonomik alanlar oluşturmada çok etkilidir. Kullanıcılar, mekânın sadece güzel bir görünüme kavuşmasını değil aynı zamanda huzur ve konfor da sunmasını istiyor.

İç mimar, yaşam alanları ile kurumsal ve sosyal alanlarda yaptıkları çalışmalarla yaşama kolaylık getiriyor. Özellikle iş yaşamında mekânın tasarımı her şeyden çok önem kazanabiliyor. Örneğin bir restoran, kafe, bar gibi sosyal alanlarda mekânın kimliği tasarımıdır. Tasarımın zayıf kalması işletmenin iyi hizmetine rağmen iş akışını olumsuz etkileyebiliyor. İç mimarlık bu bağlamda işletmelere, kurumsal kimlik kazandırıyor, ilgi çekici tasarıma kavuşmalarını sağlıyor.

Post a Comment