Maison

Beautiful Blog

Ofislerde İç Mimari Uygulamaları

İç mimari çalışmaları günümüzde ev tasarımlarından dışarı taşıyor ve ofis, kafe, restoran ve tıbbi kuruluşlarda hayat buluyor. İç mimarlığın tüm inceliklerini görebileceğiniz ofis tasarımlarında modern tasarımlardan klasik iç mimariye kadar birçok tarza imza atılıyor. İç mimarlık çalışmalarında mekâna göre hareket edilse de aslında yapılan işin içeriği ve kişilerin istekleri, ihtiyaçları her zaman ön planda tutuluyor. Oda içerisinde ayrı bölümler bile işin türüne göre iç mimari dokunuşlarıyla gerçekleştiriliyor. İç mimarların bu anlamda beklentileri karşılayan, verimli çalışma alanı sunacak çalışmalar yaptığını söyleyebiliyoruz. Küçük alanların daha işlevsel, büyük alanların ise ses – ısınma – aydınlatma – yalıtım ve dekorasyon anlamında daha kullanışlı, modern, şık hale gelmesinde iç mimarların rolü büyük. Ofis çalışmalarında birkaç husus dikkate alınıyor. Örneğin ofiste çalışacak kişi ya da kişilerin verimli çalışma yapabilmesi için aydınlatma, duvar tasarımı, eşya düzeni gibi odak noktaları belirleniyor. Diğer yandan ise gelen konukların, ziyaretçilerin konforu düşünülüyor. Bekleme alanı yapılacaksa bu alanın ferah, boğuculuktan uzak ve sağlıklı bir atmosfere sahip olmasına dikkat ediliyor. Bu tip temel unsurlar odağında yapılan tüm iç mimarlık uygulamaları güzel sonuçlar veriyor.

Ofis Tasarım Önerileri

  • İç mimarlar, modern tasarım isteyen kişilere abartıdan kaçınmalarını öneriyor. Modern çizgide bir iç mimari çalışması isteyenlere daha sade ve şık bir alan oluşturuluyor.
  • Ofisler çalışma alanı olduğundan dikkat dağınıklığına zemin hazırlayacak unsurlar azaltılmaya çalışılıyor. Örneğin çok fazla ve hareketli eşya kullanmaktansa daha sade ve amaca uygun eşyalar seçiliyor. Çalışma masası ve toplantı masası gibi önemli masalar kişilerin dikkatini dağıtmayacak noktalara yerleştirilmelidir.
  • Ofis için seçilecek her kanepe ve sandalye rahat olmalı. Özellikle uzun saatler kullanılacak sandalyeler çalışanların fiziken rahatsız olmasına sebep olmamalıdır. Bekleme alanındaki kanepeler ise yine ziyaretçilerin bekleme süresini daha uzun hissettirecek bir rahatsızlıkta olmamalıdır.
  • Ofis içi renk kullanımında yumuşak, zihni dinlendiren, göz yormayan renkler tercih edilmelidir.
  • İç mimarlık çalışmaları yapılırken ofise asılacak tabloların çalışan kişinin görüş açısında olmamasına, özellikle çalışma masasının arkasına gelecek şekilde kullanılıyor. Bu uygulamanın amacı kişinin dikkatini kaybetmemesidir.

Post a Comment