Maison

Beautiful Blog

Özgün Mekân Tasarımlarında İç Mimari Etkisi

İç mimarlık dünyası genel anlamda öznelliğe dayanan bir çalışma alanıdır. Her kullanıcı için tasarlanacak yaşam alanları kişiye özeldir. Kurumsal iç mimari çalışmaları ise yine öznel ve seri çalışmalar bütününü ifade eder. İç mimarın güçlü bakış açısı, profesyonel görüşü, kullanıcıların istek ve ihtiyaçları mekân konseptini belirlemeye yetiyor. Mekâna teknik ve kullanıcı gözü ile bakmak profesyonel sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor. Mekânın tüm yönlerini sıradan bir dekorasyon ile görmek ya da keşfetmek mümkün değil. İç mimar profesyonelleri, mekânı önce derinlemesine inceler, teknik notlar alır akabinde ise istekler doğrultusuna mekânın işlevselliğini artıracak, güvenli, amaca uygun hale göre tasarlamak için çalışmalara başlar.

İç mimarlar; ışık, nesne, mekân hacmi, zemin çalışması gibi unsurlar kapsamında çalışmalar yapar. Işığın mekâna etkisi incelendikten sonra aydınlatma çalışmasının nasıl yapılacağına dair adımlar atılır. Aydınlatma mekânın en önemli unsurudur. Her şey tamamlandıktan sonra ışığın yetersiz kalması mekâna yapılan tüm tasarımı gölgede bırakır. Aydınlatmalar mekândaki nesnelerin, eşyaların duruşunu doğrudan etkiler. Eşyaların yerleşimi, eşyalara rağmen kişilere kalacak olan yaşam alanı düşünülerek gerçekleştirilir. Ferah ve nefes alabilen bir mekân, ev ya çalışma alanının konforunu artırıyor. İç mimarlar mekânlara yönelik yaptıkları çizimler ve oluşturdukları konseptlerle küçücük alanlarda dahi nasıl ferah bir yaşamın kurulabileceğini açıkça gösteriyor. Tüm tasarım uygulamaları bittikten sonra hem iç mimar hem de kullanıcılar tarafından beğeni toplayan mekân işin başarısının ispatıdır.

İç mimar sadece tasarım veya dekorasyon olarak ele alındığında faaliyet alanı sınırlandırılmış oluyor. Oysaki iç mimari dünyası çok geniş bir dünya olup, yenilikçi ve özgün çözümlerle doludur. Mesleğe hayat veren profesyoneller, küresel çapta bir başarının zincirini oluşturuyor.  Müşterilerden gelen bilgiler ve istekler, mekânın yapısı, iç mimarın özgün ve yaratıcı dünyası ideal mekân tasarımında öncelikli unsurları oluşturuyor. Her mekânın kendine özgü bir ruhu vardır; iç mimarlık çalışmalarında bu ruhu kaybetmeden ortaya yeni bir şeyler çıkarmak, istekleri ve ihtiyaçları uyumla harmanlayarak mekân tasarlamak profesyonel bir çalışmanın neticesinde gerçekleşebiliyor.

Post a Comment