Maison

Beautiful Blog

Stüdyo Dairelere İç Mimari Çözümleri

Stüdyo daireler genellikle öğrenciler ve tek yaşayanlar tercih ediyor. Daireler 1+1 ya da 1+0 şeklinde tasarlanıyor. Dairelerin küçük ev çoğunlukla tek göz olması dekorasyonun sıkışık, rahatsız edici ve zor olacağı izlenimi veriyor. Ancak iç mimarlık dünyası öyle demiyor! İç mimari çalışmalarını incelediğinizde tek odalı stüdyo dairelerde 3+1 ev konforunun yakalandığını görebilirsiniz.

Küçük evler temizlik ve düzen anlamında müthiş pratiklik kazandırıyor ancak konfordan da mahrum etmiyor. Stüdyo daireleri daha yaşanılır hale getirmek, elbette iç tasarımdan geçiyor. Minimalist iç mimari bu noktada oldukça işe yarıyor. Örneğin mutfağı daireden bölen tezgâh aynı zamanda çalışma masası olarak kullanılabilir. Duvarlar ise yine açılır – kapanır masalar için kullanılabilir.

Sade yaşamı benimsediğinizde stüdyo dairede bile yer tasarrufu yapabileceğinizi görebilirsiniz. İç mimarlıktaki pratik çözümler tüm ihtiyaçları karşılamaya yetiyor. Modern ve mini yaşamanın öncelikli kuralı renklerdir. Renk paletindeki yüzlerce rengi geride bırakarak beyaz, krem gibi açık renklere yönelmek minimalist yaşam tarzının ilk adımlarıdır. Daireyi büyük göstermek isteyen iç mimarlar, renklerle birlikte ayna kullanımına özen gösteriyor. Bu iki detay dairenin aynı zamanda daha aydınlık olmasına yardımcı oluyor.

Küçük daireler için yapılan diğer iç mimari uygulamaları şöyle;

Asma kat: Daire içerisinde ekstra alan kazanmak ve yatak odasını ya da çalışma alanını ayırmak için iç mimarlar asma kat tasarlıyor. Asma kat hem yeni bir alan kazandırıyor hem de iç tasarımın daha iyi olmasını sağlıyor. Asma katlar merdivenlerle destekleniyor. Bu merdivenlerin tasarımı da farklı ve yeni tasarımlara zemin hazırlayabiliyor. Örneğin merdiven basamakları kitaplık ya da çekmece olarak kullanılmak üzere tasarlanabiliyor. Asma kat iç mimari uygulaması yapılacak yeni bir alan kazandırdığından amaca uygun farklı bir tarz denemesi yapmaya imkân tanıyor.

Kitaplık tasarımları: Kitaplık için özel bir kütüphaneye ya da duvara ihtiyaç yok. Yatak ya da kanepelerin alt ve yan bölümleri mini kütüphanelere dönüşebiliyor. Elbette daha klasik bir kitaplık isteyenler için duvarlara özel yapılacak raf sistemleri ile çözüm sağlanabiliyor. İç mimarlık çalışmaları çözümcü yaklaşımlar içerdiğinden dairenin hacmi engel teşkil etmiyor.