Maison

Beautiful Blog

Tarzlara Göre İç Mimari Uygulamaları

Yaşam tarzlarına göre farklı tasarımlar, konseptler oluşturmak iç mimarlardan beklenen uygulamalardan biridir. Mimarlar, konforlu yaşam alanları tasarlarken içinde yaşayacak olan kişilerin ruhunu, tarzını yansıtacak detayları atlamazlar. Mekân sahipleri ve iç mimarlar bir araya geldiğinde yapılan ilk görüşmelerde elbette temel ihtiyaçlar ile birlikte nasıl bir yerde yaşamak istediklerini de belirtirler. Mimaride ve dekorasyonda birçok tarz bulunuyor; modern, geleneksel, klasik, Country, spor, minimalist, İskandinav ve daha birçok tarz. İç mimarlık çalışmaları kapsamında en çok tercih edilen tarzlar şöyledir;

Country Stili

Eski evlerin daha modern yapıya kavuşturulduğu, kırsal bir atmosferin oluşturulduğu Country stilinde daha sıcak bir yaşam alanı vardır. Doğal ahşabın yoğun olarak tercih edildiği bu tarzda, rahat ve renkli bir ortam vardır. İç mimar, bu tür çalışmalarda aksesuarlardan eşyalara kadar her alanda doğal ve renkli eşyaların kullanımını öneriyor.

Klasik stil

Klasik stil sahipleri, modern ve fazla sade iç mekân tasarımlarından pek hoşlanmıyor. Klasik yaşam alanlarında daha ihtişamlı ve geleneksel detaylar bulunuyor. Klasik tarz iç mimari uygulamalarında daha ışıltılı, gösterişli, yaldızlı bir görüntü vardır. Kumaşlardan kapı tasarımlarına kadar birçok detayda özel süslemeler ve oymalar yer alır. Klasik tarz gösterişli bir stili yansıtsa da aslında kendi içinde bir uyumu vardır.

İskandinav stil

Sade ve zarif bir içeriğe sahip olan İskandinav stilinde, genellikle açık renk kullanılır ve eşyalarda takım yerine farklı ürünler kullanılır. İskandinav ülkelerinin soğukluğunu bastıran öğeler, ahşabın ve yumuşak renklerin desteği ile daha özel bir stil oluşturuyor.

Modern stil

Günümüzde en çok tercih edilen iç mimarlık çalışmalarından biri hiç şüphesiz modern stillerdir. Daha düz ve sade bir çizgide ilerleyen iç mimarlar, aydınlatmadan kapı tasarımlarına kadar her detayda zarif bir sadelik vardır.

Minimalist stil

Dikkat çekici bir yerde duran minimalist stil, son yıllarda çok fazla tercih ediliyor. İlerleyen dönemlerde daha çok göreceğimiz bu tarzda, iç mimarlık inceliklerini görmek mümkün. Bu stilde, tek bir odak noktası belirlenip etrafında yaşam alanı oluşturulur. İç mimar, mekânda dengeyi oluşturmaya çalışırken aynı zamanda işlevselliği ön planda tutar.

Post a Comment